

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 14 |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Elements | 4 |
| Output Current | 1.4 A |
| Number of Circuits | 4 |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Channels | 4 |
| Turn-On Delay Time | 6.2 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Propagation Delay | 5.5 ns |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Logic Function | NOR |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Gates | 4 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Logic Family | 74LCX |
| Logic Level - Low | 0.7 V to 0.8 V |
| Logic Level - High | 1.7 V to 2 V |
Stock: 856
Distributors
pcbx
Unit Price$0.23767
Ext.Price$0.23767
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.23767 | $0.23767 |
| 10 | $0.16329 | $1.63290 |
| 50 | $0.14325 | $7.16250 |
| 100 | $0.12567 | $12.56700 |
| 500 | $0.11114 | $55.57000 |
| 1000 | $0.10601 | $106.01000 |
| 3000 | $0.10030 | $300.90000 |
| 5000 | $0.09490 | $474.50000 |
